Na počátku 90-tých let jsem vlastnil vůz TATRA T613. Byl to úžasný, dvoutunový, vzduchem chlazený osmiválec s benzínovým motorem o obsahu 3500 ccm. Také proto že můj otec, který už nežije, zasvětil velkou část života vývoji tohoto osobního vozu Tatra a podílel se i na konstrukci T613, dovolil jsem si z úcty k zaniklé značce použít označení pro již nevyráběné osobní vozy T613 i pro svůj drive/distortion efekt. Firmě Tatra vzdávám hold i zobrazením malého firemního znaku ve spodní části efektu…:-)
DRIVER T613 TRUE BYPASS je kytarový efekt pro větší a agresivnější zkreslení s méně výrazným zastředěním, než dokáže produkovat klasický overdrive. Je vhodný pro sólovou hru s delším sustain nebo „agresivnější“ doprovody. Může být použit jako samostatný zkreslovač, ale i jako „dotvářeč finálního zkreslení“ za výstupem jiného overdive efektu a se zapnutou prostřední „OPEN“ polohou páčkového mini přepínače.
Ovládání efektu
Vlevo je potenciometr LEVEL, kterým se nastavuje celková výstupní úroveň/hlasitost efektu – podle nastavení horního páčkového přepínače. Větší zkreslení je menší výstupní signál a je třeba tedy přidat více LEVEL doprava. Dále ovladačem TONE (reverzní funkce!), se proti směru hodinových ručiček přidávají výšky / agresivita a po směru hodinových ručiček se zvuk naopak odlaďuje do hladší, temnější polohy – optimální nastavení mezi 11 – 14 hodin, podle typu aparátu a použití v řetězci. Třetí přepínač MODE přepíná mezi Bipolar a J-Fet výstupními buffer tranzistory. Bipolarní buffer produkuje širší spektrum s čistými basy a výškami, J-Fet buffer lehce limituje v basech i středech a zní zkresleněji – středověji. Ovladačem DRIVE, který je umístěn zcela vpravo se pak ovládá míra zkreslení zvuku.
Páčkový přepínač v horní části efektu ve verzi 2020 plní funkci přepínání tří typů zkreslení: v krajních polohách se přepínají dva různé typy zkreslovacích diod s různou mírou prokreslení. Prostřední poloha je „OPEN“ s nejmenším zkreslením a tím pádem i nejvyšší hlasitostí. Tato poloha je vhodná, když je před DRIVER T613 zapojen třeba overdrive s menším zkreslením, jako nakopávač. Oba efekty pak v nastavení s menším zkreslením za sebou vytvářejí společně komplexní zkreslený tón.
Hlavní zesilovací prvek Driveru T613 TB tvoří NOS operační zesilovač LM308H v kovovém, kulatém provedení (Metal Can). Efekt je 100% analogový bez jakéhokoliv digitálního obvodu. Přepínání EFF ON/OFF je zapojeno v režimu TRUE BYPASS pomocí 3PDT true bypass footswitch se zlacenými kontakty a dlouhodobou životností, což má blahodárný vliv jak na průchozí (neefektovaný) signál, tak na přirozený zvuk vlastního zkreslení. DRIVER T613 TB je na základě pečlivého vývoje a výběru osazen japonskými kondenzátory Nichicon YX, alternativně Panasonic ECQB film/foliovými kondenzátory, které jsou považovány celosvětově za vůbec nejlepší pro kytarové efekty a dále také foliovými kondenzátory WIMA. Výstupní tranzistory jsou original Fairchild a Toshiba. Konektory jsou po bohatých zkušenostech s různými výrobci vybrány od výrobců AMPHENOL, NEUTRIK-REAN a LUMBERG.
*Velmi důležitou zásadou pro zachování výborného zvukového výsledku, který vám nabízejí true bypass efekty, jsou kvalitní signálové kabely. Neměly by být zbytečně dlouhé! Měly by mít co nejmenší vlastní kapacitu, aby nedocházelo k nežádoucímu útlumu výšek. Zároveň také záleží na množství, kvalitě a rozmístění použité mědi v kabelech. Ne každý drahý kabel je nutně i kvalitní! Komplexně vlastnosti kabelů ovlivňuje i výběr typů konektorů Jack – nezapomeňte, že mimo jiné vlastnosti se také jejich vnitřní kapacita může podílet mnohdy nemalou měrou na celkové kapacitě kabelu nebo propojovací spojky mezi efekty!
Technické parametry
- Vstupní odpor: 1 MOhm
- Napájení: 10V (9V) DC – adapter nebo baterie.
- Proudový odběr: do 10 mA
- Rozměry: (š x d x v) – šířka 97mm, délka 122 mm a výška 44 / 60 mm (bez knoflíků / s knoflíky).
- Váha: 440g
Příklad nastavení
Upozornění a zásady
- Pro provoz z baterie je možno použít jak obyčejnou zinko-uhlíkovou, tak alkalickou baterii. Oba typy lehce ovlivňují rozdíly ve výsledné pevnosti a barevnosti tónu.
- Další možností je používat napáječ. Lze použít běžný adaptér jako Ibanez™ či Boss™. Platí, že různé napáječe mohou díky svým vlastnostem tvořit drobné nuance ve výsledném zvuku efektu.
- Přestože je zařízení chráněno vnitřní diodou proti přepólování adaptéru, doporučuji v rámci preventivního vyloučení poškození jak přístroje, tak adaptéru, zkontrolovat polaritu na „cigaretovém“ konektoru síťového adaptéru. Na opláštění, vnějším obvodu by měl být + pól zdroje (+ 9 až +10V). Ve vnitřní dutince by měl být – pól zdroje (center negative).
- Další důležitou zásadou je: při napájení z baterie nenechávat zastrčený jack kytarového kabelu do konektoru Input (vstup efektu) zbytečně, pokud se delší dobu nehraje. Zasunutím tohoto Jacku se automaticky připojuje baterie k obvodu, který z ní pak odebírá proud a vybíjí ji, a to i když efekt není zrovna aktivován nožním spínačem a LEDka právě nesvítí!
- Přístup k baterii je po povolení čtyř křížových šroubků na spodních okrajích předního a zadního čela krabičky. Baterii je nutno čas od času zkontrolovat, aby „nevytekla“ do zařízení.
- K čištění efektu používejte jen vlhký hadřík a slabý roztok saponátu. Popisy jsou vodostálé. V žádném případě nepoužívejte ředidlo, jinou agresivní látku nebo čističe obsahující brusné částice!
- Záruka na bezporuchový provoz při dodržení výše uvedených zásad je minimálně 24 měsíců.
Manuál v PDF