Overdrive TB 808+

OVERDRIVE TRUE BYPASS 808+ je kytarový efekt pro zkreslení typu CRUNCH s charakteristickým zastředěním zvuku.

3500,- Kč

OVERDRIVE TRUE BYPASS 808+ je kytarový efekt pro zkreslení typu CRUNCH s charakteristickým zastředěním zvuku. Nejlépe pracuje jako „nakopávadlo“ zkreslených lampových zesilovačů pro dotvoření barevnějšího, hustějšího zkreslení s delším sustain, např. pro sólo. Výbornou kombinaci tvoří se single snímači, kterým dá patřičnou tloušťku zvuku ve středech. S čistým kanálem lampového zesilovače produkuje ortodoxní blues – rockový zvuk.

Páčkovým přepínačem v horní části efektu se přepíná GAIN zkreslovacího obvodu. V levé poloze je nižší, v pravé poloze vyšší GAIN – zkreslení.

Přepínač MODE: v levé poloze přepínače je symetrické, dvou diodové zkreslení. V pravé poloze nesymetrické, tří diodové zkreslení. Symetrické zkreslení více limituje a komprimuje zvuk, nesymetrické mu nechává větší dynamiku a naturálnost.

Efekt je 100 % analogový a osazen original JAPAN (ne OEM!) tranzistory Toshiba 2SC1815BL. Vlastní zkreslovací obvod je osazen známým klasickým obvodem JRC4558D a NOS original diodami Toshiba 1s1588. V pozicích vazebních kondenzátorů jsou použity Hi-End NICHICON Film/foil a také NICHICON MUSE Capacitors v místech hodnot nad 1uF. Zdířky jack jsou vybrány po dlouholetých testech NEUTRIK a AMPHENOL, které mají dobrý “mechanický úchop” jacku, nízkou parazitní kapacitu a spolehlivé, nekorozivní kontakty s dlouhodobou životností. Nožní přepínače jsou po dlouhodobém výběru (a drobných problémech s některými výrobci) v současnosti vybrány také solidní spolehlivé typy 3PDT. 

další popis...

Doporučení: Pokud máte v řadě za sebou zapojeno více efektů a některé z nich nejsou true bypass, doporučuji ODTB 808+ zapojit kabelem směrem od kytary jako první před non-true bypass efekty. ODTB 808+ se také výborně hodí k “nakopnutí” zkreslení jiných drive&dist efektů.

*Velmi důležitou zásadou pro zachování výborného zvukového výsledku, který vám nabízejí true bypass efekty, jsou kvalitní signálové kabely. Neměly by být zbytečně dlouhé!

Měly by mít co nejmenší vlastní kapacitu, aby nedocházelo k nežádoucímu útlumu výšek. Ne každý drahý kabel je nutně i kvalitní! Komplexně vlastnosti kabelů ovlivňuje i výběr typů konektorů Jack – nezapomeňte, že mimo jiné vlastnosti se také jejich vnitřní kapacita může podílet mnohdy nemalou měrou na celkové kapacitě kabelu nebo propojovací spojky mezi efekty!

Technické parametry

 • Vstupní odpor: 500 kOhm
 • Napájení: 10V (9 až 18V) DC – adapter nebo baterie.
 • Proudový odběr: 6-7 mA
 • Rozměry: (š x d x v) – šířka 97mm, délka 122 mm a výška 44 / 61 mm(bez knoflíkú / s knoflíky).
 • Váha: 440g
Příklady nastavení
Upozornění a zásady
 • Pro provoz z baterie je možno použít jak obyčejnou zinko-uhlíkovou, tak alkalickou baterii. Oba typy lehce ovlivňují rozdíly ve výsledné pevnosti a barevnosti tónu.
 • Další možností je používat napáječ. Lze použít běžný adaptér jako Ibanez™ či Boss™. Platí, že různé napáječe mohou díky svým vlastnostem tvořit drobné nuance ve výsledném zvuku efektu. Efekt bez problémů vydrží napájecí napětí až +18V.
 • Přestože je zařízení chráněno vnitřní diodou proti přepólování adaptéru, doporučuji v rámci preventivního vyloučení poškození jak přístroje, tak adaptéru, zkontrolovat polaritu na „cigaretovém“ konektoru síťového adaptéru.Na opláštění – vnějším by měl být + pól zdroje (+ 9 až +10V). Ve vnitřní dutince by měl být – pól zdroje (center negative).
 • Další důležitou zásadou je: při napájení z baterie nenechávat zastrčený jack kytarového kabelu do konektoru Input (vstup efektu) zbytečně, pokud se delší dobu nehraje. Zasunutím tohoto Jacku se automaticky připojuje baterie k obvodu, který z ní pak odebírá proud a vybíjí ji, a to i když efekt není zrovna aktivován nožním spínačem a LEDka právě nesvítí!
 • Přístup k baterii je po povolení čtyř křížových šroubků na spodním okraji předního a zadního čela krabičky. Baterii je samozřejmě nutno čas od času zkontrolovat, aby „nevytekla“ do zařízení.
 • K čištění efektu používejte jen vlhký hadřík a slabý roztok mýdla či saponátu. Popisy jsou vodostálé. V žádném případě nepoužívejte ředidlo, jinou agresivní látku nebo čističe obsahující brusné částice!
 • Záruka na bezporuchový provoz při dodržení výše uvedených zásad je minimálně 24 měsíců.

Manuál v PDF