Overdrive TB Double

OVERDRIVE DOUBLE TB je zkonstruován na identickém zapojení základního obvodu jako OD STATION III TB , ale je jeho zmenšenou, „rozměrově ekonomickou“ verzí bez funkce Jump.

3700,- Kč

OVERDRIVE DOUBLE TB je zkonstruován na identickém zapojení základního obvodu jako OD STATION III TB , ale je jeho zmenšenou, „rozměrově ekonomickou“ verzí bez funkce Jump. Záměrem jeho výroby je umožnit přenést zvuk OD STATION III TB zcela beze změny do menších pedalboardů, kde je zapotřebí šetřit více místem nebo není nutná funkce JUMP přímo v tomto efektu, protože je řešena nějak jinak, například na konci řetězce efektů a pod.

Efekty ODTB DOUBLE i OD STATION III TB prošly v letech 2010 – 2012 dalším „vylepšením“ vlastností obvodu na základě dlouhodobého praktického vyhodnocení zkušeností a poznatků mnoha kytaristů od amatérské po profesionální scénu. Poslední změnou na počátku roku 2012 je úprava zapojení pro napájení DC9-10V externím standardnmím napáječem nebo vnitřní 9V klasickou baterií.

OVERDRIVE DOUBLE TB má nově od jara 2012 napájení klasickou 9V baterií nebo externím adapterem se standardní polaritou „center negative“ DC9-10V! Tak není zapotřebí žádný speciální adapter, ale srovnává se typem napájení s většinou ostatních efektů…

další popis...
Typem zkreslení pokrývá ODTB DOUBLE požadavky od elektrického country, přes bluesrock, až po hard&heavy styly. Nejde o vyloženě Hi Gain zkreslovač typu distortion pro nejtvrdší styly. Přesto se zkresleným kanálem lampového zesilovače dovede společně vytvořit i Hi-Gain kompaktní zvuk, ale se zachovaným přirozeným pásmem středů. S čistým kanálem nedosahuje takto vysoce saturovaná zkreslení, ale při větším vybuzení zesilovače dovede opět i agresivnější zkreslení, při zachování čitelnosti a separace tónů v celém spektru kytarového zvuku.

Nový ODTB DOUBLE je inovován oproti původnímu stejnojmennému modelu tak, aby dovedl plnit jak funkci „nakopávače“ jiného zkreslení, tak funkci samostatného, univerzálního zkreslovače před čistým kanálem zesilovače. Pomocí páčkového přepínače „VINTAGE – BRIGHT – CLASSIC“ lze nově nastavit tři polohy středovýškového pásma od levé polohy VINTAGE velmi blízce podobné TS808™/ODTB808+ (vlevo) , přes „ostrou“ polohu BRIGHT (uprostřed) do polohy CLASSIC (vpravo). V součinnosti s ovladačem TONE pak lze zkreslení přizpůsobit osobním požadavkům na výsledný zvuk a jeho barvu. Záměrně nebyly použity vícepásmové aktivní korekce, aby byl zvuk co nejjednodušší a přímočaře znějící s jednoduchou ovladatelností.

Přepínačem EFF ON se v true bypass režimu zapíná overdriver. Pokud je sešlápnut pouze nožní spínač EFF ON a svítí jen jeho indikační LEDka, pak je aktivní funkce CRUNCH a potenciometrem CRUNCH se nastavuje úroveň doprovodného nebo “nakopávacího” zkreslení. Přepínačem LEAD se aktivuje vyšší úroveň zkreslení, které se pak reguluje stejnojmenným potenciometrem LEAD

Nožní přepínač LEAD je možno mít i zapnutý předem (bez EFF ON), když je celý efekt v režimu bypass – vypnutý. ODTB DOUBLE pak při sešlápnutí EFF ON přejde přímo do „předaktivovaného“ režimu LEAD.

TONE přelaďuje zvýraznění středového pásma od středobasů v levé krajní poloze po středovýšky v pravé krajní poloze. Ve střední poloze (12 hodin) je korekce středů neutrální. Pomocí páčkového přepínače v poloze VINTAGE a odladěním ovladače TONE lze nastavit „optimální“ tónovou korekci pro funkci nakopávače dalšího zkreslení.

Efekt je 100 % analogový a osazen original JAPAN (ne OEM!) tranzistory Toshiba 2SC1815BL. Vlastní zkreslovací obvod je osazen známým klasickým obvodem JRC4558D a NOS original diodami Toshiba 1s1588. V pozicích vazebních kondenzátorů jsou použity Hi-End Panasonic Film/foil Low Voltage (obecně uznávány jako nejlepší pro kytarové efekty) a od roku 2013 také M.D.L. Capacitors ve vazebních pozicích, namísto bývalých Wima MKS4. Zdířky jack jsou vybrány po dlouholetých testech NEUTRIK – REAN, které mají dobrý “mechanický úchop” jacku, nízkou parazitní kapacitu a spolehlivé, nekorozivní kontakty s dlouhodobou životností. Nožní přepínače jsou po dlouhodobém výběru (a drobných problémech s některými výrobci) v současnosti vybrány také solidní spolehlivé typy 3PDT.

*Velmi důležitou zásadou pro zachování výborného zvukového výsledku, který vám nabízejí true bypass efekty, jsou kvalitní signálové kabely. Neměly by být zbytečně dlouhé! Měly by mít co nejmenší vlastní kapacitu, aby nedocházelo k nežádoucímu útlumu výšek. Zároveň s tím co největší masu a sílu měděných vodičů, aby byl zvuk dostatečně solidní. Ne každý drahý kabel je nutně i kvalitní! Komplexně vlastnosti kabelů ovlivňuje i výběr typů konektorů Jack – nezapomeňte, že mimo jiné vlastnosti se také jejich vnitřní kapacita může podílet mnohdy nemalou měrou na celkové kapacitě kabelu nebo propojovací spojky mezi efekty.

Technické parametry

  • Vstupní impedance: 500k Ohm
  • Výstupní impedance: 200 Ohm
  • Napájení: 9V klasická baterie nebo DC 9-10V/100mA externí adapter.
  • Proudový odběr efektu: cca 7mA.
  • Rozměry: (š x d x v) – šířka 97mm, délka 122 mm a výška 44 / 61 mm (bez knoflíků / s knoflíky)
  • Váha: 440g
Příklady nastavení
Upozornění a zásady
  • K čištění efektu používejte jen vlhký hadřík a slabý roztok saponátu. Popisy jsou vodostálé. V žádném případě nepoužívejte ředidlo, jinou agresivní látku nebo čističe obsahující brusné částice!
  • Baterie je uvnitř efektu. Výměna je možná po odšroubení 6 šroubků (3+3 z předního a zadního čela efektu)
  • Další důležitou zásadou je: při napájení z baterie nenechávat zastrčený jack kytarového kabelu do konektoru Input (vstup efektu) zbytečně, pokud se delší dobu nehraje. Zasunutím tohoto Jacku se automaticky připojuje baterie k obvodu, který z ní pak odebírá proud a vybíjí ji, a to i když efekt není zrovna aktivován nožním spínačem a LEDky právě nesvítí!
  • Záruka na bezporuchový provoz při dodržení výše uvedených zásad je 24 měsíců

Manuál v PDF