Instrumentální, kytarové kabely

Od ledna 2013 jsem začal vyrábět kabely i propojky také z kabeláže MOGAMI 2524. Mogami 2524 se celosvětově prodává, jako kytarový kabel s názvem MOGAMI GOLD.

Několik let jsem používal úspěšně pro výrobu kabeláže kabely Planet Wawes Cable Station, které jsou určeny jak pro pájení, tak i pro sady s originál PW mechanicky ukotvenými (šroubem), nepájitelnými jacky.

Osobně ale dávám přednost vždy pájeným spojům. Je to dlouhodobá jistota dokonalejšího prolnutí všech drátků do spoje, ne jen utažení šroubkem do několika lanek, která navíc časem většinou mechanickým namáháním povolí…

Kabel PW CS není špatná volba, má nízkou kapacitu, tím pádem netlumí výšky a není to tedy špatný kabel… Přesto jsem při testování mnoha typů různých kabelů narazil na citelně lepší kabel, který se mi zároveň podařilo dostat do stejné cenové kategorie, tak trochu i šťastnou náhodou.

Jde o kabeláž japonského výrobce Mogami, typ 2524.

V porovnání s PW CS je kabel Mogami Gold vyroben z o třídu lepších materiálů. Především měď jak v jádře, tak i ve stínícím opředení je sytá, krásně hladká a s lesklou, červeno-zlatou strukturou, tak jak má vypadat poctivá měď. Hledal jsem i mezi evropskými kabely-výrobci ekvivalentní kvalitu a opravdu, ač jsem byl objektivní a hledal (a i chtěl najít) poctivě rovnocennou alternativu, nenašel jsem u nikoho tuto dokonalost kabelů Mogami z Japonska…

pokračování...

Většina standardně známých a na trhu rozšířených výrobců kabelů zde v EU používá evidentně recyklovanou měď s krystalickou, mikroporézní strukturou povrchu materiálu, což je v čirém protikladu s mědí, kterou v kabelech používá MOGAMI.

Kabel Mogami Gold je i celkově elastičtější než většina konkurence. Někdo to může považovat za nevýhodu, že se více řekněme „smyčkuje“, ale materiál vnějšího obalu kabelu je více podobný svými vlastnostmi gumě než měkčené umělé hmotě a tím pádem je houževnatější proti poškození v ohybu, rozseknutí a podobně.

V neposlední řadě ta masa kvalitní mědi jak v živém středním vodiči, tedy jádře kabelu, tak i ve stínícím opředení kabelu, dodává přenosu signálu prudérnost, nazval bych to „hutné, melodické tělo tónu“.

Vyhodnotil jsem tedy kabeláž Mogami Gold jako lepší než PW CS i než většina konkurence v podobné cenové hladině a už několik let používám výhradně tuto metráž Mogami Gold. A to jak na instrumentální kabely, tak i na propojky mezi efekty a kabeláž do pedalboardů obecně. Občas jsou trochu problémy s dodávkami (je to přes půl světa) ale vyplatí se dle mého názoru si počkat…

Reproduktorové kabely na propojení hlav a reproboxů dělám z kabeláže německého výrobce Sommer Cable a to koaxiální kabel o průřezu mědi 2×2,5 nebo alternativně na vyžádání 2x 4mm čtvereční.

Mikrofonní symetrické kabely vyrábím také z japonské metráže Mogami.